Klasifikace kol

Charakteristika plášťů kol

Pláště z plné gumy:
hladký chod, nízké vibrace během přepravy, valivý odpor je nižší než při jízdě na pneumatických pláštích.
Pláště termoplastického elastomeru:
nešpinící pláště v šedé barvě, zajišťují vysoký komfort jízdy, bezhlučné, s nízkým válivým odporem, odolné proti chemikáliím.
Pláště z plné antistatické gumy:
plášť je nejčastěji šedé barvy, nešpinící. Odpovídá použití na zařízeních kde je vyžadováno antistatické provedení (nemocnice, laboratoře …) Izolační odpor v rozmezí 5.104 a 108 ohmů.
Pláště z polyuretanu:
přeprava značně velkých zatížení, odolné proti oděrkám, hladké otáčení, necitlivé k metalovým vírům, kola nejsou odolné proti horké vodě a páře.
Pláště z Vulkollanu:
přeprava značně velkých zatížení, velice odolné proti trvalým deformacím, např. při dlouhodobém vysokém zatížení, nízký válivý odpor, velice odolné proti opotřebení, podření, přeřezání.
Pneumatické pláště:
maximální tlumení nárazů, nízký válivý odpor na drsné povrchy.
Polyamidové a polypropylenová kola:
necitlivé na vlhkost, stejně jako na kyseliny, velice dobré mechanické vlastnosti, odolné na vysoké zátěže. Odpovídající pro práci na hladkých a rovných površích.
Fenolické pryskyřice:
přeprava značně velkých zatížení, odolnost proti účinkům konstantní teploty 250 °C. Kolečka zvláště vhodná pro použití v pekařských pecích.
Železo:
přeprava značně velkých zatížení, odolnost proti otěru, kola jsou velice odolná na působení vysokých teplot, slabé tlumení nárazu.